Quantcast
فروردین ۱۲, ۱۳۹۹
March 31, 2020
home-sub_buyers_guide_lm670_2h

اندازۀ صفحه‌نمایش؟؟؟ (بخش دوم)

در مطالب گذشته گفتیم که بین اندازۀ صفحه‌نمایشی که ما توصیه می‌کنیم و فاصلۀ نشستن شما از تلویزیون ارتباط مستقیمی وجود دارد. هر چه دورتر بنشینید، تلویزیون شما کوچک‌تر به نظر می‌رسد. بهترین کار این است: تلویزیونی را انتخاب کنید که مقدار خاصی از میدان دید شما را پر کند اما اینکه چه اندازه‌ای ایده‌ال است هنوز جای بحث دارد.

به توصیۀ THX، زاویۀ دید ۴۰ درجه برای ایجاد تجربۀ سینمایی عالی است. ۴۰ درجه برای آنهایی که ریاضی را در تئوری دوست دارند نه در عمل چه معنایی دارد؟ نقاله را فراموش کنید. فاصلۀ نشستن (به اینچ یا سانتی‌متر) را در ۰٫۸۴ (۸۴ صدم) ضرب کنید. با این کار زوایۀ خود را با صفحۀ تلویزیون به دست می‌آورید. مثلاً بیشتر مردم در ۲ و نیم الی ۳ متری تلویزیون می‌نشینند. بنابراین، THX توصیه می‌کند که قطر آن ۹۰ اینچ برای این فاصله باشد. پس به این ترتیب، ۵۵ اینچی که شما به دنبال آن می‌گردید خیلی بزرگ نیست؛ حداقل از نظر THX بزرگ نیست. آنها بر این عقیده‌اند که همۀ مردم چنین فضا یا علاقه‌ای به یک تلویزیون بزرگ را ندارند. به همین علت توصیه می‌کنند قطر ۶۰ اینچ برای چنین فاصله‌ای (۲ و نیم تا ۳ متر) خوب است.

SMPTE زاویۀ دید ۳۰ درجه را توصیه می‌کند؛ یعنی کمی کوچکتر. برای رسیدن به این تناسب، فاصلۀ نشستن باید در ۰٫۶۲۵ ضرب شود. پس، با مثال فاصلۀ ۲ و نیم تا ۳ متری ما تلویزیون ۶۸ اینچ مفید است. (یعنی در عمل مدل‌های ۶۵ تا ۷۰ اینچ خوب هستند)

SMPTE توصیه می‌کند که نمایشگر باید ۳۰ درجه از میدان دید شما را پر کند.

به توصیۀ CNET، بیش از یک و نیم برابر قطر صفحه‌نمایش یا۰٫۶۶۷  برابر فاصلۀ نشستن شما، به تلویزیون نزدیک نشوید. در نتیجه، شما می‌توانید تلویزیونی بخرید که کمی از توصیۀ SMPTE بزرگتر باشد و حداکثر اندازۀ نمایشگر ۷۲ اینچ (باز هم مدل‌های ۷۰ اینچ نزدیک‌تر هستند) برای فاصلۀ ۲ و نیم تا ۳ متری از تلویزیون باشد.

با اینکه اینها توصیه‌های خوبی هستند اما فکر می‌کنیم باید فقط به عنوان توصیه در نظر گرفته شوند نه به عنوان استانداردها و قوانین قطعی. خیلی راحت نیست که با این محاسبات و اعداد و ارقام کنار بیایید و واقعیت خیلی پیچیده‌تر از اینهاست. ملاک‌های دیگری نیز در این بازی نقش دارند.

                                                                 

فراتر از قوانین دست و پاگیر

وقتی سخن از اندازۀ صفحه‌نمایش به میان می‌آید، دو عامل دیگر نقش مهمی بازی می‌کنند: وضوح و ابعاد اتاق. بیشتر تلویزیون‌های کنونی ۱۰۸۰ پیکسل دارند؛ یعنی تعداد پیکسل‌ها بسیار بالا است. حتی در بزرگترین پنل صفحه‌تختی که امروزه موجود است نیز در فاصلۀ ۲ و نیم تا ۳ متری پیکسل‌ها قابل مشاهده نیستند. اگر تلویزیون (یا پروژکتور) خیلی خوب نباشد ممکن است ویدئو کمی نویز یا اعوجاج داشته باشد اما باز هم پیکسل‌ها دیده نمی‌شود. اگر بیش از اندازه به این تلویزیون‌های بزرگ نزدیک شوید، پیکسل‌ها کم‌کم مرئی می‌شوند. اما فقط در صورتی که خیلی خیلی نزدیک شوید این اتفاق می‌افتد. که البته احتمالش کم است!

به اختصار باید بگوویم که تلویزیون‌های خیلی بزرگ، وقتی خیلی به آنها نزدیک می‌شوید، ممکن است خوب به نظر نرسند زیرا چیزهایی می‌بینید که بیش از آن چیزی است که برای دید شما طراحی شده است. البته، نه به این معنی که وقتی به آنها نزدیک می‌شوید اصلاً قابل مشاهده نیستند بلکه منظور این است که به خوبیِ زمانی که دور نشستید نیستند. این ایده به ویژه زمانی صدق می‌کند که از منبع نابی مثل بلو-ری فیلم مشاهده نمی‌کنید.

عامل دیگر، یعنی ابعاد اتاق، شخصی است و کاملاً بستگی به نظر خود شما دارد. اندازۀ تلویزیون در اتاق شما نباید آنقدر باشد که چیز دیگری در اتاق جا نشود.

اگر شک دارید بهتر است مقوایی را ببرید و به اندازۀ تلویزیونی که فکر می‌کنید درآورید تا ببینید چقدر متناسب با اندازۀ اتاق شما است. این را هم بدانید که وقتی تلویزیون واقعی در محلی که شما برای آن در نظر گرفته‌اید قرار گیرد خیلی شگفت‌انگیزتر از مقوا خواهد بود و خودش را بزرگتر نشان می‌دهد. این امر بیشتر به اندازۀ اتاق شما، چیدمان یا دکوراسیون و در مجموع حس تحمل و شور و اشتیاق شما دارد.

 

فراتر از فراتر

صادقانه بگوییم ما که هیچ کدام از قوانینی که در بالا ذکر شد، مثل اندازۀ صفحه‌نمایش و فاصلۀ نشستن را توصیه نمی‌کنیم. فکر می‌کنیم اعداد و ارقامی که THX و SMPTE پیشنهاد کردند خیلی اغراق‌آمیز هستند. فکر می‌کنیم آنها به راحتی فناوری مدرن را، برای آنهایی که به ابعاد بزرگتر فکر می‌کنند، دست کم گرفته‌اند.

خط آخر…

تصمیم نهایی با شماست. هدف ما در اینجا این است که به شما ایده دهیم و در مورد همۀ چیزهایی که امکان دارد و توصیه می‌کنیم با شما صحبت کنیم. شاید من اشتباه می‌کنم که به ابعاد بزرگتر فکر می‌کنم. اما نظرم این است که یک تلویزیون ۴۲ اینچ برای بیشتر اتاق‌ها کوچک است. نمی‌خواهم بگویم که همه باید تلویزیون ۱۰۲ اینچ بخرند اما تلویزیون ۴۲ اینچ خیلی از نظر ابعاد تفاوتی یا ۳۶ اینچ قبلی شما ندارد. در این صوت اگر من جای شما بودم مدل ۵۰ اینچ را می‌خریدم تا از نظر ابعاد نسبت به قبل تفاوت چشمگیری داشته باشد.

باز هم می‌گوییم که این ایده کاملاً شخصی است. شما چه تصمیمی دارید. دوست دارید تلویزیون شما چقدر بزرگ باشد؟

2 دیدگاه در “راهنمای خرید تلویزیون – قسمت چهارم

  1. بنام خدا
    با سلام و احترام
    مطالب گفته شده برای استاندارد پخش
    ۱۰۸۰P صدق می کند یعنی پخش فول اچ دی واقعی اما در چخش استاندارد تلوزیونی با ۵۲۵ خط اسکن اگر از فاصله خیلی نزدیک به تلوزیون نگاه کنید هاله ای دور زیر نویس های تاوزیون می بینید لبه های تصویر مات و بقول شما شارپ یا همان تیز نیست در این حالت کیفیت تصویر در صفحات نمایش کوچک بسیار با کیفیت تر بنظر می رسد ضمنا سایز ۵۰ مخصوص تلوزیونهای پلاسما می باشد که معمولا کیفیت HD با ۷۲۰ خط اسکن را پشتیبانی می کنند و در این سایز در فاصله دو تا سه متری پیکسل های تصویر به چشم می آید مسئله بعدی بعد اقتصادی مسئله است بطور مثال در حال حاضر ارزانترین تلوزیون اولترا اچ دی ۸۴ اینچی موجود در بازار دنیا از جمله ایران که به احتمال قوی رکورد تیراژ فروش را شکسته است ۴۷ میلیون تومان قیمت دارد یک تلوزیون ۴۲ اینچ فول اچ دی با همین امکانات ۳٫۵ میلیون و چهار دستگاه از این تلوزیون ۴۲ اینچ که به اندازه تمام سطح صفحه نمایش ۸۴ اینچی مساحت و اندازه پیکسلها هم برابر است ۱۴ میلیون تومان قیمت دارند بنابر این از سایز ۵۵ اینچ که شروع تلوزیونهای سایز خیلی بزرگک می باشد به دلیل تیراژ پائین تولید قیمت تمام شده بشدت افزایش می یابد و بطور مثال قیمت یک تلوزیون ۵۵ اینچ دوبرابر قیمت یک تلوزیون در سایز ۴۷ می باشد در حالیه تفاوت قیمت سایز ۳۲ و ۳۷ و ۳۷ با ۴۲ و ۴۲ با ۴۷ بعلت پر تقاضا بودن و پر تیراژ بودن تولیدات بسیار کمتر است در سک نشیمکن و یا پذیرائی متعارف ۲۴ متری با ابعد ۶متر در ۴ متر فاصله افرادی که از زاویه جانبی تلوزیون را می بینند ۲ متر و حد نهایی آن ۵ متر می باشد در این اتاق برای کسسانی که در حد نهایی هستند سایز ۶۰ هم مناسب است اما برای کسانیکه در فاصله نزدیک هستند سایز ۴۲ متناسب و بهترین سایز که در همین حال بصرفه و اقتصادی ترین سایز هم هست سایز ۴۶ و ۴۷ اینچ می باشد باید توجه داشت تلوزیونهای با لبه باریک مانند یری سینما اسکرین کوچکتر از سایز خود بنظر می رسند
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کد امنیتی تصویر جدید


ويدئو