۰۶ شهریور ۱۳۹۵

آلودگی ناشی از استفاده نادرست از ماشین‌های لباسشویی و ظرف‌شویی

 دانشمندان و محققان، با تحقیقات در زمینه آلودگی‌، میکروب‌ و باکتری‌های پنهان در وسایل خانه و آشپزخانه‌ شما از قبیل؛ سینک ظرفشویی، دستمال‌ها، اسفنج‌ها، کابینت‌ها و حتی کنترل تلویزیون، ویدیو، دستگیره‌ و لولاهای درها،‌ پریزهای برق، لیوان یا فنجان‌های چای در محل کار و … هشدار داده‌اند.

این بار، تحقیقات و مطالعه در زمینه آلودگی ناشی از استفاده نادرست از ماشین‌های لباسشویی و ظرف‌شویی است. اعلام نتایج این تحقیقات، باعث جنجال و اعتراض اکثر شرکت‌ها و سازندگان این ماشین‌ها شده است. با این وجود دکتر جربا نتیجه تحقیقات خود را در رابطه با ماشین‌های لباسشویی و بیماری انسان، منتشر کرد.

دکتر چارلز جربا (Charles Gerba)، محقق و استاد میکروبیولوژی دانشگاه آریزونا، بیشتر عمر کار تحقیقاتی خود را بر روی” کیفیت آب و آلودگی‌های ناشی” از آن گذاشته است. به همین منظور، به همه جا‌ها، حتی گوشه کنار خانه‌ها هم سرک کشیده است. او میکروب‌ها و باکتری‌هایی که در محیط‌‌‌های ‌بسته و مرطوب خانه‌ تولید، رشد و تکثیر می‌یابند، شناسایی و در مورد عملکرد‌ آنها هشدار داده است.

دکتر جربا می‌گوید: «مخزن ماشین لباسشویی شما محل امنی برای باکتری‌ها و میکروب‌های عاشق رطوبت است که باعث بروز بیماری‌های پوستی یا آلرژی در انسان بخصوص در خردسالان می شوند. این میکروب‌ و باکتری‌های خطرناک در اثر استفاده نادرست از ماشین لباسشویی، تولید، تکثیر و منتقل می‌شوند. به طوریکه به راحتی می‌توانند، سلامت انسان را به خطر اندازند. برای جلوگیری از این نوع بیماری‌ها از سوی محققان نکاتی در زمینه استفاده صحیح از ماشین لباسشویی ارائه شده است.»

مکانی مناسب برای لباسشویی
قبل از هر چیز، محل قرار گرفتن ماشین لباسشویی بسیار اهمیت دارد. افرادی هستند که ماشین لباسشویی خود را به دلایل خاصی‌ یا از روی ناآگاهی درون حمام، انباری و یا حیاط خلوت مسقف‌ می‌گذارند. در حالیکه نمی‌دانند با این کار چه اشتباهی در حق خود و افراد خانواده‌ می‌کنند. چرا که گذاشتن ماشین لباسشویی در حمام، باعث تولید و تکثیر هر چه سریع تر میکروب‌ و باکتری‌ها می‌شود. آلودگی به‌وجود‌آمده به لباس‌ها، پرده و لوازمی مثل لیف و غیره در حمام نفوذ کرده و در نتیجه، خیلی راحت انسان را به آلرژی، آسم و بیماری‌های پوستی مبتلا می‌‌کنند. بنابراین، ماشین لباسشویی شما باید در محیط های‌باز مثل آشپزخانه نصب شود. و در پایان کار، باید در مخزن لباسشویی و هم پنجره آشپزخانه‌ را باز گذاشت تا هوا و بخار حاصله از آن خارج شود. چرا که حبس این بخار، باعث ایجاد محیط مناسب برای رشد میکروب و باکتری‌ها می‌شود. اگر نمی توانید ماشین لباسشویی را در یک محیط باز قرار دهید و اجبارا آن را در محیط های نامناسب مانند حمام، انباری و … قرار داده‌اید، باید بعد از اتمام کار ماشین در حمام یا انباری را به مدت چند ساعت، باز گذاشته تا هوا و بخار‌های حاصله خارج شوند.

این محقق و میکروبیولوژیست‌ تاکید می‌کند که با خشک کردن لاستیک دور در مخزن و حتی فضای درون ماشین با دستمالی خشک از سرایت باکتری‌ها و میکروب‌ها به لباس‌ها جلوگیری کنید. حتی برای اطمینان از نابودی کامل‌آنها می‌گوید: «پس از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی آن را با باد سرد سشوار خشک کنید!»

9628

شستشوی لباس‌ها
لباس‌های زیر یکی از منابع اصلی‌ انتشار میکروب در فضای بسته و مرطوب‌ هستند. بهتر است لباس‌های زیر خود را جدا از لباس‌های دیگر، در لباسشویی شستشو دهید. چرا که ممکن است آلودگی و کثیفی لباس‌های دیگر به لباس‌های زیر شما سرایت کرده و سبب تحریک پوستی یا حتی عفونت در موضع پوشیدن شود. دکتر جربا می‌گوید: «حتما لباس‌های زیر خود را با آب کاملا داغ و مواد پاک‌کننده قوی، شست‌وشو داده و آنها را زیر نور مستقیم آفتاب خشک کنید. یا اصلا بهتر است برای جلوگیری از هر نوع آلودگی‌، لباس‌های‌زیرتان را با دست شسته و بعد از خشک شدن اتو کشی کنید.

شستشوی روکش‌ها و ملحفه‌ها
خانم‌های کدبانو برای حفظ رنگ و رو یا طول عمر روتختی، روبالشی و ملحفه‌ها آنها را با آب سرد و دورکند ماشین می‌شویند. در صورتیکه این کار یک آب‌تنی لذت‌بخش برای این نوع روکش‌ها محسوب می‌شود. همچنین، یکی از بهترین محیط‌‌ها برای حفظ گرد و غبار و ایجاد آلرژی، روتختی‌ها و روبالشی‌ها هستند. بنابراین، افراد باید هر دو هفته یکبار کلیه لوازم خواب‌شان را با آب کاملا داغ و با دور تند ماشین شست‌وشو دهند.همچنین برای جلوگیری از جذب هر گونه آلودگی، آنها را درون خانه و به دور از گرد و غبار هوای‌بیرون خشک کنند.

7_Full-Stainless-Steel-Tub

پودر‌ و شوینده‌ها

افرادی هستند که به خاطر حساسیت پوست دستانشان به بعضی از شوینده‌ها فکر می‌کنند. اگر از ماشین لباسشویی یا ظرفشویی برای شست‌وشو استفاده کنند، می‌توانند از هر نوع شوینده‌ای برای لباس‌هایشان استفاده کنند. در صورتیکه محققان دانشگاه واشنگتن می‌گویند: «اگر پوست دست شما نسبت به مواد شوینده‌ای حساسیت دارد، نباید از آن شوینده در ماشین لباسشویی استفاده کنید. چرا که با این کار، حساسیت پوستی را از طریق لباس‌های شسته شده به تمام بدن خود منتقل خواهید کرد.» همچنین آنها انتخاب شوینده‌ و نرم‌کننده‌‌های معطر را برای لباس کودکان، نوزادان و افراد مبتلا به آسم و آلرژی را نامناسب می‌دانند. محققان معتقدند، لباس نوزادان مانند لباس‌های زیر، بهتر است دستی و با مواد شوینده ملایم شسته شوند.

حبس لباس‌های شسته در ماشین

دکتر جربا معتقد است، رها کردن لباس‌های خیس و شسته شده در درون مخزن ماشین، بیش از ۳۰ دقیقه باعث کپک زدگی و تولید باکتری‌های آلرژی‌زا می‌شود. بنابراین توصیه می‌کند: «تنها زمانی ماشین لباسشویی‌ را روشن کنید که می‌دانید، در خانه ‌هستید و می‌توانید، بلافاصله پس از اتمام شستشو، لباس‌ها را خارج  کرده و پهن کنید.»

01_Allergy Care

مخزن لباسشویی یا سبد لباس چرک
اکثر خانم‌ها از مخزن لباسشویی به‌جای سبد لباس‌های چرک استفاده ‌می‌کنند. آنها برای اینکه لباس‌های چرک جلوی دید نباشد. آنها را درون مخزن ماشین لباسشویی می‌ریزند و تا روشن کردن مجدد ماشین در آن حبس می‌کنند. درصورتیکه نمی‌دانند عرق، رطوبت و آلودگی لباس‌های تلنبار شده، می‌تواند محیط مناسبی برای تولید انواع باکتری‌ها ایجاد کند. باکتری‌هایی که در تارو پود ریز لباس‌ها نفوذ کرده و در فرصت مناسب شروع به رشد و فعالیت می‌کنند. فعالیت‌هایی که منجر به‌ بیماری‌های پوستی و تنفسی خواهد شد.

 گل و لای لباس‌ها
میکروب و آلودگی‌های لباس‌های کثیف و گلی شما ممکن است تا مدت‌ها درون ماشین ‌لباسشویی باقی بماند. حتی بعدا به سایر لباس‌ها‌ هم منتقل شود. بنابراین، بهتر است لباس‌های بسیار کثیف و گلی خود را با دست بشویید. اگر با لباس‌های خاکی‌، گلی‌ و کثیف از سفر یا کوهنوردی باز گشته‌اید، از فرط خستگی، کفش‌ها و لباس‌هایتان را داخل ماشین پرت نکنید. بلکه، بهتر است لباس‌ها و کفش‌ها را تا فرصت مناسب در گوشه‌ای‌ از حیاط یا حمام خانه  بگذارید. تا زمانیکه از خستگی‌ سفر فارغ شدید، اقدام به تمیز کردن و شست‌وشوی آنها کنید. دکتر جربا برای محکم کاری می‌افزاید: «برای حفظ بهداشت ماشین لباسشویی بهتر است، پس از هر سه یا چهار بار استفاده، یکبار آن را بدون لباس و با مواد ضدعفونی ‌کننده روشن کنید.»

۱ نظر

حسين ۸ شهریور ۱۳۹۵ پاسخ

چند نکته هم در مورد افزایش کارایی و طول عمر ماشین لباسشوئی شما
۱- در خانواده های پرجمعیت جداسازی لباس های روشن و تیره و شستن جداگانه آنهاباعث درخشندگی و تمیزی بیشتر لباسهای سفید و روشن میشود
۲- بعد از هربار شستشو لاستیک دور درب را با پارچه نرم مانند حوله کاملا خشک و درب لباسشوئی را حداقل یکساعت باز بگذارید تا منافذ درب کاملا خشک شود در غیر این صورت رنگ کروم براق درب بمرور از بین می رود
۳- قبل از استفاده از لباسشوئی حتما آن را تراز کنید و دقت کنید پایه ها طوری تنظیم شده باشد که بقول معرف دستگاه لق نزند این موضوع ضمن کاهش لرزش دستگاه حین کار کردن بر عمر قطعات مکانیکی دستگاه می افزاید
۳- هر ماه یکبار جاپودری را خارج و با آب ولرم بشوئیدو مجددا جا بزنید بدنه لباسشویی را هم با پارچه نمناک تمیز کنید
۴- معمولا تمیز کردن فیلتر خروجی اب به فراموشی سپرده می شود بخصوص در فصل سرد که از لباس های پرزدار استفاده می کنید این کار بعد از هر شستشو الزامیست در غیر این صورت فشار زیادی به پمپ تخلیه وارد میشود که باعث سوختن آن میشود
۵- اگر رسوب و ناخالصی اب منطقه شما زیاد است حتما از پودرهای لباسشوئی دارای سختی گیر اب که معمولا روی بسته ان این قابلیت درج شده استفاده کنید ضمنا کم شدن شدت جریان اب ورودی نشانه جمع شدن ذرات شن پشت توری شلنگ های ورودی اب می باشد با بازکردن و تمیز کردن توری فلزی سر شیلنگ این مشکل بر طرف می گردد
۶ – متاسفانه لباسشوئی و ظرفشویی توکار ال جی در ایران توزیع نمی شود و تقریبا تمامی مصرف کنندگان این لوازم را در داخل کابینت منزل نصب و مورد استفاده و صفحه کابینت بالای دستگاه قرار می گیرد در مورد وجود فضای کافی در بالای دستگاه برای تبادل حرارت دقت نمایید و حداقل فاصله با دستگاههای گرمایشی بخصوص فرهای گازی و سینک ظرفشوئی به جهت نریختن ذرات اب حفظ کنید
۷ – تقریبا تمامی لباسشوئی های ال جی از نوع بدون تسمه هستند مدلهای قدیمی تر تسمه ای در محل اتصال پولی به دیگ و محور موتور هر دو سال یکبار نیاز به گریس کاری ( ترجیحا گریس نسوز ) دارند عدم گریس کاری بموقع علاوه بر ایجاد سروصدا بمرور باعث از بین رفتن بلبرینگ و هرزشدن پولی و فشار بر روی تسمه و موتور و در نهایت خرابی دستگاه می گردد .
۸- استفاده از سفید کننده ها در اب کشی نهایی باعث فرسودگی زود رس لاستیک دور درب لباسشویی می گردد در صورت نیاز بعد از سفید شوئی یکبار مجددا مرحله ابکشی را تکرا نمایید
۹- استفاده از ابگرم منزل برای لباسشویی های دوشیره در هزینه برق مصرفی تاثیر بسزائی دارد با توجه به اینکه تقریبا در تمامی منازل لز اب گرمکن دیوار و پکیج دیواری استفاده می شود قرار دادن لباسشوئی در نزدیگی اب گرمکن و یا پکیج باعث تسریع در رسیدن آب گرم به لباسشوئی می گردد .
۱۰- تقریبا تمامی مدلهای ۲۰۱۲ به بعد ال جی داری سیستم عیب یاب اتوماتیک هستند که ایرادات دستگاه را با صدای بوق کشدار ، کوتاه و تعداد متفاوت اعلام می کنند که قطعا ما از آن سر در نمی اوریم در صورت خرابی تکنسین شرکت پشتیبان با شنیدن صدای این بوق ها عیب ماشین لباسشویی شما را تشخیص و جهت رفع آن شما را راهنمایی و یا متناسب با نوع خرابی قطعات مورد نیاز را به همراه خواهد اورد که این موضوع دفعات مراجعه را کاهش و سرعت در تعمیر دستگاه را افزایش می دهد .

نظر دهید