۰۷ تیر ۱۳۹۷

مقایسه‌ای نابرابر میان دو فناوری متفاوت و مطرح در بازار: OLED ال‌جی بر پایه LED با فناوری QLED بر پایه LCD

مقایسه فناوری پنل QLED با OLED ال‌جی درست نیست​.

شرکت LG Display مقایسه فناوری پنل QLED یا کوانتوم دات سامسونگ با OLED  ال‌جی را رد کرد و نادرست خواند.

در نمایشگاه CES، سامسونگ از تلویزیون‌های QLED خود پرده برداشت و رسانه‌ها این فناوری را با فناوری OLED ال‌جی که فناوری دیودهای ارگانیک ساطع‌کننده نور هستند در تقابل دانستند.

به گفته ال‌جی، فناوری QLED هنوز هم فناوری تلویزیون LCD (نمایشگر کریستال مایع) است و مقایسه این دو فناوری بی‌مورد است.

3_106-e1483782801367

تنها تفاوت فناوری در محصول جدید سامسونگ نسبت به محصولات قبل در میزان روشنایی است. در فناوری کوانتوم دات یا نقطه کوانتوم، روشنایی می‌تواند بر طبق میزان نوردهی پشت تغییر کند. درست است که سامسونگ راندمان و کارایی کوانتوم دات را بهتر کرده اما این تنها بخش کوچکی را در بر می‌گیرد و هنوز هم پنل همان پنل LCD است.

LG-OLED-TV

نایب رئیس شرکت LG Display، گفت: «نیازی به مقایسه QLED نیست زیرا از خودش نور نمی‌دهد. اما در OLED پیکسل‌ها از خودشان نور می‌دهند. بنابراین، QLED و OLED دو نمایشگر کاملاً متفاوت هستند.»

شرکت LG Display امسال کسب‌وکار OLED پلاستیکی بزرگ، کوچک و متوسط را به جدیت گسترش می‌دهد. این شرکت تصمیم دارد بازار نمایشگر جهانی را با تقویت استراتژی LCD ممتاز و پیشرفته پیشگام کند.

img_tv_feature2

 

۱ نظر

حسين ۹ تیر ۱۳۹۷ پاسخ

در مورد تفاوت فناوری oled و qled بارها مطالبی را در این درگاه ارتباطی قید کردم و گفتم فناوری qled صرفا بدلیل تشابه کامل با فناوری led lcd رایج و تنها تفاوت آن در خضوص جایگزینی صفحه بسیار باریک تشکیل شده از ذرات کوانتمی شیشه بجای صفحات نیمه شفاف پلاستیک در نوردهی که باعث باریکتر شدن قطر صفحات نمایش و کاهش وزن تلوزیون و در نهایت کاهش هزینه تمام شده تلوزیون به لحاظ فراوانی و ارزانی شیشه و هزینه حمل و نقل می گردد و کارخانه های تولید کننده پنل با هزینه بسیار اندک امکان تولید پنل های qled را در همان خط تولید تلوزیونهای led lcd موجود خواهند داشت بزودی بین تولید کنندگان دیگر نیز فراگیر می گردد هم اکنون تلوزیون qled برند tcl در شرکت مادیران تولید و در حال توزیع ذر بازار است و قطعا تا سال آینده قیمت تلوزیونهای qled با برند های محتلف از تلوزیونهای led ارزانتر خواهد بود اما فناوری خاص تولید پنلهای چهار رنگ oled کماکان بصورت انحصاری در اختیار ال جی است و با توجه هزینه بسیار بالای مواد اولیه و فناوری ساخت در حال حاضر به کف قیمتی رسیده و قطعا امکان کاهش قیمت آن در اینده وجود ندارد مگر اینکه مواد جایگزینی برای تولید پنل با این فناوری کشف گردد .

نظر دهید