۲۶ خرداد ۱۴۰۰

بهبود کیفیت صدا در ساندبارهای ال‌ جی ، باقابلیت تشخیص ابعاد اتاق

امروزه انواع مدل‌های اسپیکر و ساندبار پیشرفته در بازار دیده می‌شود که می‌توانند صدایی واقعی و فراگیر عرضه کنند تا شما احساس حضور درصحنه را به شکل فراواقعی تجربه نمایید؛اما در اغلب این محصولات شما باید ابعاد و اندازه اتاق محل استفاده را بدانید تا بتوانید با ورود اطلاعات محیطی در تنظیمات دستگاه، کیفیتی عالی و بهینه را دریافت کنید.

البته امروزه رقابت میان تجهیزات صوتی بیشتر در تکنولوژی‌هایی مانند DTS:X و Dolby Atoms و مانند آن است؛ اما محصولات رده‌بالای ال‌جی علاوه برداشتن آخرین تکنولوژی‌های موجود در زمینه صدا، به شکل گسترده‌ای یادگیری ماشینی و استفاده از تکنولوژی‌های میان‌رشته‌ای در محصولات گوناگون را نیز به خدمت گرفته تا بهترین کیفیت صدای ممکن را خلق نمایند؛ که البته همکاری طولانی‌مدت و بهره‌گیری از جادوی تکنولوژی Meridian Audio هم در این میان بی‌تأثیر نیست.

یکی از مهم‌ترین نکات درباره شنیدن بهترین کیفیت موسیقی این است که در کنار استفاده از بهترین تجهیزات صوتی و تصویری خانگی، اتاق مناسبی را هم برای این کار انتخاب کرده و لوازم صوتی و تصویری را به‌درستی در آن نصب کنید. مثلاً یک اتاق با کف‌پوش سخت یا پرده‌های عظیم معمولاً به معنای نابودی کیفیت صدا است. چه اینکه این پرده‌های بزرگ و ضخیم همچون یک جاذب قوی صدا عمل می‌کنند که هر نوع انتشار و بازتاب صدا را با مشکل روبرو می‌سازند. از سویی چنین کف‌پوشی هم با افزایش میزان انعکاس صدا می‌تواند تمامی لذت موسیقی موردعلاقه‌مان را از بین ببرد. راه‌حل در این است که برای مقابله با این تأثیرات از نرم‌افزارهای کالیبراسیون لوازم صوتی استفاده کنیم. مشکل اینجا است که این امر مستلزم مقداری دانش فنی درباره صوت و اندکی تخصص در زمینه موسیقی است؛ و همچنین خرید ملزومات صوتی حرفه‌ای بسیار گران‌قیمت از ضروریات این امر است.

اما تکنولوژی AI Room calibration راه‌حل نهایی دریافت بهترین کیفیت صدا در هر مکانی بدون نیاز به ورود اطلاعات خاص یا آگاهی از ابعاد و حجم فضای آن مکان یا دانش تخصصی در زمینه صدا و موسیقی است. این ویژگی ساندبارهای ال‌جی با بهره‌گیری از فناوری آگاهی مکانی (spatial awareness technology)‌ در حقیقت نقطه طلایی کیفیت صدا و میزان هزینه است. این تکنولوژی منحصربه‌فرد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات هنگام تماشای فیلم و شنیدن موسیقی را مورد هدف قرار داده است. به این شکل که جزئیات محل نصب ابزارهای صوتی را شناسایی کرده و با ارسا‌ل تون‌های مختلف صدا در جهات گوناگون و دریافت بازخورد، از پخش صدا به شکلی بهینه اطمینان می‌یابد. به این صورت شما دیگر برای صدایی باکیفیت عالی لازم نیست که با دفتر راهنمای تنظیمات پیچیده لوازم صوتی سروکله بزنید و ابعاد دقیق اتاق و مشخصات آن را دربیاورید یا به دنبال سیستم‌های کالیبراسیون با میکروفون‌های فوق حرفه‌ای باشید.

قابلیت استثنایی و هوشمند ساندبارهای ال‌جی که آن‌ها را از همه رقبای بدون هوش مصنوعی موجود در بازار جدا می‌سازد، امکان اندازه‌گیری ابعاد اتاق و بهینه‌سازی تنظیمات موسیقی، دامنه فرکانس و گسترش میدان صدا است. این تکنولوژی برای بهبود کیفیت صدا و عملکرد ساندبار، میزان صدای خروجی را بر اساس محل نصب تجهیزات صوتی شما تنظیم می‌کند تا به شکل خودکار صدایی منحصربه‌فرد و گوش‌نواز به شما برسد. این تکنولوژی باراهنمایی مرحله‌به‌مرحله با توجه به محل قرارگیری دکوراسیون اتاق و محل قرارگیری اسپیکرهای بیسیم، تنظیمات را برای بهترین صدای ممکن انجام می‌دهد؛ و البته با هر تغییر دکوراسیون، انجام دوباره این کار به‌سادگی امکان‌پذیر است.

انجام کالیبراسیون با AI Room calibration ساندبارهای ال‌جی کار بسیار ساده‌ای است و تقریباً طی یک دقیقه انجام می‌شود. همچنین پس از انجام تمامی مراحل کالیبراسیون خودکار ال‌جی، شما یک موسیقی کوتاه را در دو حالت کالیبره شده و معمولی می‌شنوید، تا متوجه میزان تغییر کیفیت شوید. وقتی‌که این قابلیت را خاموش می‌کنید، تازه متوجه خواهید شد که به دلیل سطوح تیز و سخت موجود در اتاق، صداهای باس و دارای تونالیته بالا را، تیزتر و بلندتر می‌شوید و درنتیجه شنیدن صدای خواننده در میان صداهای بلند باس موسیقی اندکی مشکل‌تر خواهد بود.

۰ نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

نظر دهید