۰۴ آذر ۱۳۹۳

راهکارهایی برای افزایش عمر تلویزیون

در مطالب پیشین، از انواع LED و تفاوت بین آنها گفتیم و دلایلی برای محدودیت عمر تلویزیون عنوان کردیم که خریداران می‌بایست قبل از خرید تلویزیون از آن اطلاع داشته باشند. به یاد داشته باشید که این روشنایی تلویزیون است که باید حسابی از آن محافظت شود. تا زمانی که صفحه تلویزیون روشن و شفاف بماند، طول عمر آن بالا خواهد بود. وقتی شروع به تاریک شدن و کم‌نور شدن کرد، عملکردش به مخاطره خواهد افتاد. از نکاتی که در ادامه عنوان می‌کنیم استفاده کنید تا تلویزیون LED خود را مانند روز اول نو نگه دارید.

لازم ندارید؟ خاموشش کنید

احتمالاً این نصیحت عقلانی را بارها و بارها شنیده‌اید اما برخی از مردم تلویزیون را در تمام روز به عنوان صدای پس‌زمینه روشن می‌گذارند. وقتی آنها سرگرم انجام دادن کارهای دیگر هستند تلویزیون LED جریان برق را از لامپ‌ها عبور می‌دهد. به نظر می‌رسد چرخه عمر 60 هزار ساعت برای تلویزیون مدت زمان طولانی باشد اما اگر تلویزیون را به مدت 3 ساعت در روز به عنوان صدای پس‌زمینه روشن بگذارید، در سال یکهزار ساعت را از دست خواهید داد. خیلی از مردم بیشتر از 3 ساعت در روز تلویزیون را در حالی که روشن است به حال خود رها می‌کنند. همین امر می‌تواند تعداد ساعت‌های چرخه عمر را هدر دهد. وقتی کسی تلویزیون را تماشا نمی‌کند خاموشش کنید زیرا این ساده‌ترین راه برای افزایش دوام LED است. با این کار، نه تنها عمر تلویزیون بیشتر می‌شود بلکه قبض برق هم کمتر خواهد بود.

تنظیم روشنایی

اصلاً لازم نیست میزان روشنایی صفحه را تا بالاترین میزان خود تنظیم کنید؛ مگر اینکه روشنایی منزل مانند جایی باشد که تلویزیون را خریداری کرده‌اید. یادتان باشد که ساعت‌هایی که برای تعیین چرخه عمر تلویزیون استفاده می‌شود بر حسب تنظیمات معمول تلویزیون است. وقتی روشنایی تلویزیون در بالاترین حد خود باشد می‌تواند به راحتی چرخه عمر تلویزیون را از 60 هزار ساعت به 30 هزار ساعت کاهش دهد زیرا تلویزیون مجبور است دو برابر کار کند تا تصویر را پخش کند. وقتی تلویزیون LED خریدید، اول، میزان روشنایی را تنظیم کنید. برخی از سازندگان تنظیمات جداگانه‌ای برای روشنایی دارند. تنظیمات “فیلم” یا “خانه” برای بیشتر تلویزیون‌ها کافی است. برای آنهایی که روشنایی نمایشگر را بر حسب اتاق تنظیم می‌کنند می‌توانند تنظیمات “اتاق تاریک” یا “اتاق روشن” را انتخاب کنند. این تنظیم کوچک اما بسیار مؤثر می‌تواند تلویزیون‌ شما را برای سال‌های متمادی مثل روز اول نگه دارد.

تنظیم کنتراست

کنتراست در تلویزیون LED تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین رنگ‌ها است. هر چه کنتراست بالاتر باشد، نیرویی که تلویزیون استفاده می‌کند بیشتر خواهد بود. این امر منجر به کوتاه شدن دوام تلویزیون می‌شود. در بیشتر فروشگاه‌ها، تنظیمات تلویزیون روی حالت “پویا” یا “روشن” تنظیم شده است. در حالی که این تنظیمات در اتاق‌های روشن بهتر عمل می‌کنند و قدرت تلویزیون را به رخ می‌کشند اما کاربران نباید از این تنظیمات در منزل استفاده کنند. انجام این کار باعث می‌شود لامپ‌های LED سریع‌تر بسوزند. در عوض، کنتراست را روی حالت “استاندارد” قرار دهید تا انرژی کمتری استفاده کند یا برای لذت بردن از فیلم‌های HD در حالت “فیلم” بگذارید. هر دوی این تنظیمات انرژی کمتری نسبت به حالت “پویا” یا “روشن” استفاده می‌کنند.

استفاده از ناظم ولتاژ

تلویزیون LED تنها دستگاه الکترونیک در منزل نیست که برق مصرف می‌کند. هر وقت AC در یک دستگاه الکترونیک روشن می‌شود، برق استفاده می‌شود. این امر منجر به افت موقتی جریان در برخی دستگاه‌های الکترونیک، مانند تلویزیون LED می‌شود که در نهایت بر عملکرد تلویزیون تأثیر می‌گذارد. در واقع، یکی از دلایلی که بیشتر تلویزیون‌های LED در اوایل عمر خود خراب می‌شوند به دلیل فناوری نمایشگر نیست بلکه دلیل آن در این امر نهفته است که دریچه‌های انرژی از افت و خیر جریان برق دچار آسیب می‌شوند. یک ناظم یا رگولاتور ولتاژ با یک باتری پشتیبان نصب کنید که بتواند انرژی اضافی را در هنگام افت جریان برق تأمین کند. با این کار، نه تنها از آسیب‌هایی نظیر افزایش شدت جریان برق که به دلیل صاعقه ایجاد می‌شود پیشگیری می‌کنید، بلکه بازده اجرایی تلویزیون را، صرف نظر از دیگر دستگاه‌های الکترونیک که در منزل استفاده می‌شود، حفظ می‌کنید.

هواخوری

تلویزیون LED انرژی زیادی در منزل مصرف می‌کند. این انرژی گرمای زیادی هم ایجاد می‌کند که با سیستم تهویه برطرف می‌شود. با این حال، برخی از مردم تلویزیون‌های LED خود را طوری نصب می‌کنند که اصلاً فضایی برای تهویه باقی نمی‌ماند. این امر بر سیستم تهویه تأثیر می‌گذارد و منجر به داغ شدن تلویزیون می‌شود. تلویزیون‌های LED در شرایطی که گرما زیاد است، خیلی دوام نمی‌آورند زیرا اجزای داخلی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. حتماً تلویزیون خود را به گونه‌ای نصب کنید که اطراف سیستم تهویه 10 سانتی‌متر فضا برای نفس کشیدن باقی بگذارید. به این معنی که اگر تلویزیون شما پنل مسطح دارد و سیستم تهویه در پشت تلویزوین قرار دارد، آن را روی دیوار نصب نکنید. به جای این کار، آن را روی میز تلویزیون بگذارید و 10 سانتی‌متر از دیوار فاصله دهید.

نتیجه‌گیری

تلویزیون‌های LED خیلی ارزان نیستند اما کیفیت تصویر استثنایی آنها ارزش سرمایه‌گذاری دارد. یادتان باشد در هنگام خرید تلویزیون کیفیت تصویر حرف اول را می‌زند. با اینکه نکاتی که در اینجا گفتیم راهنمایی‌های برای افزایش دوام تلویزیون LED بود اما کیفیت تصویر را هم نباید فدای آن کرد. تنظیم کنتراست و روشنایی برای حفظ انرژی حیاتی است اما آن را به قیمت بالا بردن تجربه مشاهده خود فدا نکنید. تنظیمات تلویزیون را به سطحی برسانید که هم خوب به نظر برسد و هم در انرژی صرفه‌جویی شود. به استثنای خرید ناظم ولتاژ که باید برای نوسانات جریان برق خریداری شود، همه نکاتی که عنوان کردیم ساده و رایگان بودند. با پیروی از این پیشنهادات، تلویزیون LED شما سال‌های سال مثل روز اول باقی خواهد ماند.

۹ نظر

جلیل ۴ آذر ۱۳۹۳ پاسخ

ممون که حقایق رو بیان میکنید

سعید ۵ آذر ۱۳۹۳ پاسخ

سلام بنده یک تلویزیون ۴۲LM62000 3D دارم که میخوام براش دانگل وایفای بخرم تا پارسال گیر میامد ولی الان که میخوام اصلا توبازار ایران نیست از کجا باید تهیه کنم ؟؟؟؟
و اینکه الان یک سری دانگل هست به نام دانگل MIRACAST که هم وایفای داره هم DLNA میخوام بدونم میتونم از این مدل به جای اون استفاده کنم بیشترین نیازم اشتراک اینترنت ADSL ام از طریق وایفای با تلویزیون هست.باتشکر

حسین ۳ دی ۱۳۹۸ پاسخ

امکان خرید این دانگل از بخش پشتیبانی شرکت گلد ایران بصورت آنلاین و شماره تلفن ۸۴۷۳۳ وجود دارد ضمنا در صورت عدم موجودی درخواست شما ثبت و بمحض موجودی برای هماهنگی با شما تماس گرفته میشود ضمنا میتوانید از پورت RG45 که در پشت و قسمت زیر تلوزیون قراردارد استفاده و با کابل CAT6 که در اندازه های مختلف ۱و۳و۵و۱۰و۱۵ متر در فروشگاههای تجهیزات شبکه و تجهیزات کامپیوتر موجود است تلوزیون خود را از طریق کابل به مودم منزل متصل کنید که هم سرعت انتقال بالاتری دارد و هم ایمن تر است موفق باشید .

Hadis ۱ دی ۱۳۹۸ پاسخ

موقع هایی که تلویزیون روشن نیست، مثلا شب ها از برق جداش کنیم جریان برقشو قط کنیم ، تو دراز مدت باعث آسیب تلویزیون میشه؟ یا نه؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید!

حسین ۳ دی ۱۳۹۸ پاسخ

شما بجای اسن کار می بایستاز یک محافظ برق استاندارد استفاده کنید تا تلوزیون شما را در برابر نوسانات ناگهانی برق محافظت نماید توجه داشته باشید انواع محافظ برق برای کاربرهای مختلف در بازار موجود است و برای تلوزیون نوع محافظ باید مخصوص لوازم صوتی و تصویری باشد در بخش فروش آنلاین بخش پشتیبانی گلد ایران چند نمونه تست شده و مورد تائید گلد ایران موجود است انواع معرفی شده در تمام فروشگاههای لوازم الکتریکی به وفور موجود است صرفا در صورتیکه برای مدت طولانی از تلوزیون استفاده نمی کنید مثلا ایام مسافرت میتوانید جریان برق را با استفاده از کلید تعبیه شده روی دستگاه محافظ برق قطع نمایید ضمنا توصیه میشود از انتن هوایی دارای فیوز استفاده نمایید . تقریبا اکثر تلوزیونهای ال جی دارای حالت تنظیم تصویر هوشمند مطابق با نور محیط هستند قراردادن تلوزیون در حالت تصویر هوشمند هم به افزایش عمر تلوزیون و کاهش مصرف برق کمک زیادی می نماید موفق باشید .

محمد ۱ اسفند ۱۳۹۸ پاسخ

سلام تلویزیون ما پارسال خاموش میشد بعد فقط صدا میداد اما درستش کردیم اما امسال روشن میشه یهو خاموش میشه شاید پنج بار هز سه راهی باید خاموش کرد تا بیاید

علیرضا ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخ

می خواستم بگم تلویزیونLED
5تا۸ ساعت روشن بمونه و ۲ ساعت خاموش باشه می سوزه یا نه

مهدی ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخ

سلام ما تلوزیون رو از کنترل خاموش میکنیم ولی پدرم همیشه دو شاخه تلوزیون رو از پریز می کشه این باعث کم شدن سال عمر تلوزیون میشه
لطفاً پاسخ بدبد

سهیل ۲ مرداد ۱۴۰۲ پاسخ

آیا روشن کردن حالت پویا رو تی وی باعث اسیب رسوندن به تی وی میشه؟

نظر دهید